Tags: Arthur Japin

Zomerbrochures 2015

Naar traditie presenteren uitgeverijen drie keer per jaar hun nieuwe titels. In het najaar (wanneer het boekenseizoen begint), het voorjaar en de zomer. Hoewel deze aanbiedingsbrochures eigenlijk voor de boekhandels zijn bedoeld (zodat ze hun bestellingen kunnen plaatsen), zijn ze voor lezers óók interessant. Want: van welke auteur verschijnt binnenkort een nieuw boek? En welke titel mag je absoluut niet missen? Je vindt het in deze brochures!
 

Hieronder heb ik de links naar de brochures van Nederlandse (literaire) uitgeverijen verzameld.

Heerlijk vind ik het om al die mooie catalogi door te bladeren. Ik kan zo blij worden van een mooie titel in het vooruitzicht! Ik verheug me bijvoorbeeld enorm op de nieuwe roman van Anne-Gine Goemans, Honolulu King, die in september zal verschijnen. Verder las ik over een interessant boek dat in augustus in de winkels ligt: Zoutberg, van debutant Anne Neijzen. En er is nog een debuutroman die mijn aandacht trekt (want, volgens de catalogus, ‘voor lezers van Gerbrand Bakker en Jan van Mersbergen’): Moederziel, van Krijn Peter Hesselink. Een titel die me ook aanspreekt is de nieuwe roman van Martijn Simons, die Ik heet Julius getiteld is. Verder las ik over een familiegeschiedenis die vermomd is als detective en als ethische onderzoek: het gaat om Er is niets wat hier nog blijft van Jan van Tienen. Dat lijkt me een interessant boek!

Mijn verlanglijstje voor deze zomer…

In september kunnen we verder onder andere het debuut van de Vlaamse Isabelle Rossaert verwachten: Dat is wat ik bemin. De beschrijving ervan sprak me aan. Van Mohammed Benzakour las ik dit voorjaar Yemma (2013) en nu verschijnt in september zijn ‘tragikomische roman’ De koning komt. Ik ben erg benieuwd naar deze titel. En waar ik ook naar uitkijk is de nieuwe historische roman van Arthur Japin! De gevleugelde ligt in september in de boekhandel en is geschreven in de trant van De zwarte met het witte hart (1997) en Vaslav (2010), wat ik beide prachtige boeken vind. De schrijfster Renske Jonkman heb ik nog niet eerder aandacht geschonken, maar ik ben van plan haar nieuwe boek Gibraltar – dat als een genadeloze liefdesgeschiedenis’  wordt omschreven – te gaan lezen. Ook nieuwsgierig maakt de nieuwe roman van Saskia de Coster, Het Spiegelpaleis, waarin ‘de diepmenselijke ups-and-downs in de hedendaagse grote stad’ worden geschetst. En eind oktober komt Guus Kuijer met deel 4 van De Bijbel voor ongelovigen: over koning David en over zijn zoon en opvolger  Salomo en diens duizend vrouwen. Een must-read!

Eén ding is zeker: om interessante boeken hoeven we deze zomer niet verlegen te zitten! En dan heb ik het nog niet eens gehad over nieuw werk van Kristien Hemmerechts, Saskia Goldschmidt, Christophe Vekeman, Mensje van Keulen, Connie Palmen, Roman Helinski, Stefan Brijs en Robbert Welagen.

Zijn er boeken waarop jij je al verheugt?

Recensies door Inge

 

Hieronder vind je een alfabetisch overzicht van alle boeken die ik op dit blog besproken heb. De teksten zijn van mijn hand, tenzij anders vermeld (bijvoorbeeld citaten of blurb). De recensies moeten opgevat worden als persoonlijke leeservaringen. Het maakt niet uit of ik een boek gekregen, geleend of zelf gekocht heb: ik geef mijn oprechte mening.

A
Ilse Akkermans — Bestemming Soerabaja (2014)
Yasmine Allas — De onvoltooide (2013)
Karin Amatmoekrim — De man van veel (2013)

B
Gerbrand Bakker — Boven is het stil (2006)
Abdelkader Benali — De stem van mijn moeder (2009)
Walter van den Berg — Van dode mannen win je niet (2013)
Bernlief — Wit geld (2014)
Naomi Rebekka Boekwijt — Hoogvlakte (2014)
Wanda Bommer — De bijvangst (2014)
Marlies Brenters — Overzee (2015)
Martin Bril — Het geluk dat gezin heet (2013)
Pauline Broekema — Het Boschhuis (2014)
Jan Brokken — De vergelding (2013)

C
Joris van Casteren — Zeg mijn lezers dat ik doorschrijf (2006)
Louis Couperus — Eline Vere (1889)
Louis Couperus — Van oude mensen, de dingen, die voorbijgaan (1906)

D
Adriaan van Dis — Tikkop (2010)
Owen Donkers — IJsbrood (2013)

E
Anna Enquist — De verdovers (2011)

F

G
Elke Geurts — De weg naar zee (2013)
Wouter Godijn — Hoe ik een beroemde Nederlander werd (2013)
Anne-Gine Goemans — Glijvlucht (2011)
Arnon Grunberg — Tirza (2008)
Arnon Grunberg — Huid en haar (2010)
Frank Gunning — Meisje van glas (2014)

H
Hella S. Haasse — Heren van de thee (1992)
Maarten ’t Hart — Magdalena (2015)
Thomas Heerma van Voss — Stern (2013)
Toine Heijmans — Op zee (2011)
Toine Heijmans — Pristina (2014)
Hanneke Hendrix — De dyslectische hartenclub (2014)
Ingmar Heytze — Reisoefeningen (2013)
Auke Hulst — Kinderen van het ruige land (2012)

I

J
Arthur Japin — Maar buiten is het feest (2012)
Oek de Jong — Pier en oceaan (2012)
Pia de Jong — Lange dagen (2008)

K
Eva Kelder — Het leek stiller dan het was (2014)
Yvonne Keuls — Koningin van de nacht (2014)
Corine Kisling — Het badhuis (2013)
Judith Koelemeijer — Hemelvaart (2013)
Auke Kok — De eenzaamste vrouw van Amsterdam (2014)
Guus Kuijer — De bijbel voor ongelovigen (2012)
Guus Kuijer — De bijbel voor ongelovigen. De uittocht en de intocht (2013)
Sjoerd Kuyper — Hotel De Grote L (2014)
Deniz Kuypers — Dagen zonder Dulci (2013)
Ernest van der Kwast — Mama Tandoori (2010)

L
Joke van Leeuwen — Feest van het begin (2012)
Sander van Leeuwen — Liever geen applaus voor ik leef (2015)
Ted van Lieshout — Mijn meneer (2012)
Tomas Lieske — Door de waterspiegel (2014)
Tessa de Loo — Kenau (2013)
Jannah Loontjens — Misschien wel niet (2014)

M
Alma Mathijsen — De grote goede dingen (2014)
Myrthe van der Meer — PAAZ (2012)
Mariët Meester — Hollands Siberië (2014)
Victor Meijer — Snoepreis (2013)
Margriet de Moor — Mélodie d’amour (2013)
Erwin Mortier — Gestameld liedboek. Moedergetijden (2011)
Charlotte Mutsaers — Koetsier Herfst (2008)

N

O
Christine Otten — Rafaël (2014)

P

Q

R
Jaap Robben — Birk (2014)

S

Ida Simons — In memoriam Mizzi (1956)
Ida Simons — Een dwaze maagd (1959)
Pauline Slot — De hond als medemens (2014)
Susan Smit — Gisèle (2013)
Gerardo Soto y Koelemeijer — De gestolen kinderen (2013)
F. Springer — Met stille trom (2012)
Rinus Spruit — Een dag om aan de balk te spijkeren (2013)

T
Peter Terrin — Post mortem (2012)
P.F. Thomése — Het bamischandaal (2012)
Franca Treur: De woongroep (2014)
Elfie Tromp — Goeroe (2013)

U

V
Dimitri Verhulst — De laatkomer (2013)
Carlijn Vis – Vrij spel (2012)

W
Bert Wagendorp — Ventoux (2013)
Christiaan Weijts — De linkshandigen (2014)
Frank Westerman — Stikvallei (2013)
Aukelien Weverling — Het land (2013)
Jolande Withuis — Juliana’s vergeten oorlog (2014)
Maartje Wortel — IJstijd (2014)

X

Y

Z
Annejet van der Zijl — Moord in de Bloedstraat (2013)

Recensie | Arthur Japin — Maar buiten is het feest

Op 2 september 2012 was ik op Manuscripta, bij de opening van het boekenseizoen. Nieuwsgierig zat ik in een volle zaal te wachten op Arthur Japin (1956). Hij kwam vertellen over zijn jongste roman. ‘Dit is de allereerste keer dat ik ga vertellen over dit nieuwe boek,’ sprak de schrijver. Japin schrijft het liefst over de eenling, die moet worstelen om overeind te blijven. Maar buiten is het feest (2012) gaat over zo’n eenling die moest zien te overleven: een zangeres die moedig naar buiten treedt, nadat ze als kind seksueel is misbruikt.

Na deze eerste kennismaking met Japins nieuwste roman was ik niet direct enthousiast. De hoofdpersoon Zonne/Weijntje trok me niet zo aan. Later begreep ik dat zangeres Karin Bloemen de inspiratiebon voor dit verhaal is geweest (bron). Japin baseert zijn romans altijd op historische feiten en waargebeurde geschiedenissen. Dit vormt hij dan om tot fictie. Gaandeweg raakte ik toch geïnteresseerd. Ik hoorde goede berichten over het boek en ik hou van Japins poëtische stijl en prachtige sfeerbeschrijvingen. Ik was dan ook blij met de keuze van de Boekbloggers leesclub.

Maar buiten is het feest

Het verhaal is geschreven vanuit twee perspectieven: die van het jonge meisje Weijntje en van de inmiddels volwassen vrouw Zonne. Wanneer Weijntjes ouders uit elkaar gaan, komt er een stiefvader in huis. Hij begluurt Weijntje en haar zusjes. Later gaat dit over in seksueel misbruik. Weijntje heeft zangtalent en neemt haar artiestennaam Zonne aan. Ze ontdekt dat het podium voor haar een veilige plek is. Juist daar kan haar niks gebeuren, ze heeft dan zelf in de hand hoe men haar ziet. Zonne staat als volwassen vrouw voortdurend in de schijnwerpers (en de media-aandacht is daar de keerzijde van). Het succes op de bühne is de ultieme wraak op de man die haar en haar zusjes keer op keer misbruikte. Dit gegeven – het bekeken worden en de keuze om naar buiten te treden – wordt tot vervelens toe uitgelegd.

Zonne wordt geconfronteerd met haar verleden: ze gaat naar de rechter om de voogdij over haar nichtje Lotte te krijgen. Zonnes zus is zwanger geraakt van de stiefvader en nu, jaren later, omgekomen bij een woningbrand. Het is te begrijpen dat Zonne alles op alles zet om haar nichtje uit de handen van de biologische vader te houden. Hiervoor moet ze wel een prijs betalen: de roddeljournalistiek komt Zonnes achtergrond te weten.

De moeder in het verhaal is moeilijk te begrijpen. Ze lijkt haar ogen te sluiten voor het leed dat haar dochters wordt aangedaan. Aan het einde van het boek wordt duidelijk dat haar tweede man ook háár leven heeft vergald. Op de laatste pagina’s wordt vervolgens nog duidelijk dat Zonne ervoor kiest haar partner Sander de deur te wijzen; ze vindt dat ze niet van hem kan verwachten een vaderfiguur voor Lotte te worden.

Al met al een hoop drama. Helaas kon Zonne – en daarmee Japin – mijn hart niet stelen. Een aantal zaken stoorden me in het boek. Zoals het eindeloos uitgewerkte idee van bespied worden en vervolgens in de spotlight gaan staan (wat mij betreft spreekt de titel al voor zich). Ook vond ik de conversaties niet authentiek. En alleen al de naam Zonne stuitte me tegen de borst, daarmee was de toon eigenlijk al gezet. Hierdoor heb ik niet van Japins schrijfstijl kunnen genieten.